Portal mlawainfo.pl przeprowadził wywiad z Mariuszem Zalewskim na temat VII Kampanii Białych Serc, w którym omówił cele woluntariatu, sposób w jaki udało się osiągnąć wszystkie cele Kampanii. Mariusz Zalewski mówił również o wsparciu akcji przez Starostwo w Mławie,o pomocy Biskupa Piotra Libery i udziale zawodnika sportów walki Kamila Bazelaka.


Jak oceniasz tegoroczną akcję Białych Serc?

Victoria znaczy zwycięstwo i VII Kampania była takim naszym wspólnym zwycięstwem Solidarnych Przeciwko Narkotykom! Każdy z nas ma swój udział w tej wygranej październikowej kampanii łącznie z MławaInfo.pl , gdyż ponownie pokazaliśmy, że potrafimy być solidarni i przeciwstawić się tym, którzy sprzedają śmierć na ulicach lub też domagają się legalizacji narkotyków. Protestowaliśmy, uczyliśmy, rozmawialiśmy i poruszaliśmy tematy o których mało się mówi, a więc cel Kampanii został osiągnięty. Nie mówię, że osiągnęliśmy sukces w pełnym słowa tego znaczeniu, bo zdaję sobie sprawę, że bitwa wygrana, ale wojna jeszcze nie i dlatego wkrótce zbierzemy siły żeby uderzyć jeszcze lepiej w VIII Kampanii „Białych Serc”. Teraz chwila odpoczynku, burza mózgów nad pomysłami i zaczniemy działać

Co udało się osiągnąć?

Zjednoczyć się ponownie w proteście. To najbardziej cieszy, że Solidarnych Przeciwko Narkotykom przybywa z każdą Kampanią. Jest nas co rok więcej i to jest pierwszy najważniejszy cel jaki udało się osiągnąć. Wsparcie naszych działań jakie otrzymujemy co roku, a więc najważniejsze od Biskupa Piotra Libery. Jestem ogromnie wdzięczny Biskupowi i nie potrafię wyrazić tej wdzięczności słowami! Kolejne wsparcie od wspaniałego człowieka Pana Kamila Bazelaka, który udowodnił, że jest nie tylko znakomitym wojownikiem na ringu, ale również autentycznie potrafi walczyć o serca dzieciaków i młodzieży żeby były wolne od uzależnień, narkotyków i przemocy.

Podziwiam i myślę, że spokojnie mogę powiedzieć, że Pan Kamil jest przyjacielem naszej Kampanii.

Wszystkiego nie uda mi się wymienić co udało się osiągnąć w tegorocznej Kampanii, ale na przykład przeprowadzenie akcji „Dopalam się zdrowo” lub „Budzę Rodziców” było naszym małym sukcesem. Pierwszy raz głośno poruszaliśmy problem tzw. ”zaspanych” rodziców, którzy mogli ocalić swoje dziecko, ale zbyt późno zareagowali lub wcale tego nie uczynili. Niestety jest to smutna rzeczywistość w wielu rodzinach i chcemy to zmieniać i o tym mówić. Zbieraliśmy podpisy nad deklaracją solidarności przeciwko narkotykom i okazało się, że zebraliśmy tych podpisów bardzo dużo co daje nam motywację do dalszego działania i przesłania petycji do sejmu odnośnie zwiększenia kar dla grup przestępczych, które zajmują się rozpowszechnianiem narkotyków. Wreszcie głośno mówiliśmy o problemie przemocy wobec osób bezdomnych i tutaj duża zasługa Pana Kamila Bazelaka. Poruszamy ten temat tabu,a w Mławie ten problem nie jest obcy jeśli w ciągu dwóch tygodni jeden bezdomny stracił oko, a drugi miał złamany nos. Osiągnęliśmy wiele, ale dużo pracy jeszcze przed nami. Nadal bezdomny jest dla wielu ludzi zwykły żulem, który sam sobie jest winien obecnej sytuacji. Oczywiście my nie wybielamy tych ludzi, ale też nie pytamy ich o przeszłość tylko pomagamy jak możemy. W każdym z nas mieszka Chrystus również w człowieku bezdomnym i warto o tym przypominać skoro czcimy go w niedzielę, a ignorujemy w poniedziałek spotykając na ulicy lub na klatce schodowej.

Jak wielu jest bezdomnych na terenie naszego miasta i powiatu?

W powiecie tych bezdomnych jest mniej, ale to wynika z tego, że bezdomnym łatwiej dotrzeć do miast, ale również i łatwiej jest „walczyć” o przetrwanie. Obecnie według naszych pierwszych statystyk jest około 11 w Mławie, choć ta liczba się zwiększy. W Mławie w większości mamy do czynienia z „nowymi” bezdomnymi, o których nie posiadamy większej informacji.

 

Od jak dawna pracujesz z bezdomnymi, uzależnionymi?

Moja służba na rzecz tych ludzi osiągnęła 7 października 2011 roku pełnoletność. 18 lat minęło odkąd pomogłem pierwszemu człowiekowi bezdomnemu.

Co daje Ci siłę do tak trudnej pracy?

Siłę daje mi wiara w Boga i najbliższa moja osoba, czyli żona, bo od niej mam największe wsparcie. O wiarę staczam walkę codziennie żeby była trwała i zawsze silna. Myślę też, że każdy otrzymuje w swoim życiu od Boga powołanie do jakiejś służby i pracy i widać w moim przypadku jest to pomoc osobom bezdomnym.

Kto najczęściej pomaga Cię w tego typu akcjach?

Zawsze mogę liczyć na swoją żonę, wolontariuszy Grupy Zalewski Patrol, przyjaciół i wszystkich, którzy nam zaufają.

Czy władze miejskie bądź powiatowe pomogły tej akcji w jakimś stopniu?

Zawsze możemy liczyć na wsparcie i pomoc władz powiatowych tj. pracowników Starostwa w Mławie i samego Starostę Mławskiego Pana Włodzimierza Wojnarowskiego, który jest z nami od samego początku „Kampanii”. Również i w tym roku Starosta objął honorowy patronat z czego się bardzo cieszę. Mogę liczyć również na wspaniałych przyjaciół-kierowników ośrodków pomocy społecznej, z którymi współpracujemy od lat i zawsze możemy na nich liczyć. To ogromne wsparcie.

Jak Ci się udało pozyskać zawodnika MMA Kamila Bazelaka?

Interesuję się MMA na tyle, że wiele słyszałem i czytałem o Panu Kamilu, a udało mi się zaprosić Pana Kamila do Kampanii ‘Białych Serc” zwykłą szczerą korespondencją. Pan Kamil jest i pozostanie dla mnie człowiekiem wspaniałym i „wielkiego” serca za to co zrobił dla dzieciaków w ramach Kampanii. Myślę, że to nie koniec naszej współpracy, ale tutaj nie będę na dzień dzisiejszy wiele ujawniał.

Masz jakieś hobby, zainteresowania?

Koty-uwielbiam te zwierzaki, a interesuję się historią XVI wiecznej Japonii.

Warto w dzisiejszych czasach pomagać słabszym, uzależnionym?

Warto i nawet trzeba. Nie warto chronić młodzieży jak to czasami ma miejsce w szkołach, czy innych instytucjach, że unika się jak ognia angażowania młodzieży w wolontariat skierowany na autentyczną pomoc osobom bezdomnym, czy uzależnionym. Taki wolontariat jest wspaniałą szkołą życia dla młodych ludzi i jako Grupa Zalewski Patrol chcemy utworzyć go szkołach, z którymi współpracujemy. Każdy z nas może znaleźć się ulicy i o tym trzeba pamiętać, a więc nauczmy się pomagać.

Co chciałbyś powiedzieć naszym czytelnikom?

Przede wszystkim chciałbym podziękować Tobie za to, że Twój portal MlawaInfo.pl dołączył do Solidarnych Przeciwko Narkotykom, że tak wspaniale nas wspierał w VII Kampanii „Białych Serc” obejmując patronat medialny i że informacje o każdej zbliżającej się akcji na Twoim portalu pojawiały się natychmiast. Nie wiem, czy zdajesz sobie nawet sprawę jakiego wsparcia nam udzieliłeś??? Bardzo dziękujemy!!! Czytelnikom dziękuję, że z pomocą portalu MlawaInfo.pl byliście z nami w tym solidarnym proteście przeciwko narkotykom. Bądźcie z nami za rok, ale również pozostańcie wolni od uzależnień i chrońcie swoje dzieci przed tragicznymi wyborami jakie mogą dokonać w swoim młodym życiu. Nie odwracajcie się również od osób potrzebujących, których możecie spotkać na ulicach Mławy, czy w innych miejscowościach.


« »