Dzisiejszy dzień Wielka Sobota jest jedynym dniem w historii świata, w którym Bóg jest bezczynny, zawiesza swoje działanie dla świata. Mamy „jom szabat”, czyli dzień odpoczynku, w którym Bóg również odpoczywa, podobnie, jak to miało miejsce przy stworzeniu świata.
Dzisiejszego dnia, w Wielką Sobotę Jezus śpi spokojnie w objęciach śmierci, a ta bezczynność Boga jest szczególnie widoczna, gdyż Bóg, pozwala swojemu jedynemu, umiłowanego Synowi spoczywać w grobie.
W jaki sposób my przeżywamy ten dzień? Jak spędzamy Wielką Sobotę?
Po wstrząsających przeżyciach Wielkiego Piątku, po dramacie mającym związek z ukrzyżowaniem  Jezusa Chrystusa odpoczywamy, podobnie jak to czyni Pan Bóg. Mamy dzisiaj okazję do głębokiej kontemplacji nad sensem naszego istnienia i nieuchronnością śmierci. W ciszy i spokoju rozważamy cierpienie i umieranie naszego Pana Jezusa Chrystusa i mamy niepowtarzalną chwilę do refleksji nad naszą przeszłością i przyszłością, nad naszym całym życiem, patrząc na nie przez pryzmat cierpienia Pańskiego. Przygotowujemy się do radosnej Niedzieli i ogłoszenia światu Ewangelii Zmartwychwstania Pańskiego.

« »