Już po raz piąty w Kościanie odbył się Charytatywny Halowy Turniej Piłki Nożnej ,,Piłkarze dzieciom’’. Nad imprezą patronat objął Polski Związek Piłki Nożnej, a także Burmistrz Miasta Kościana, Starosta Kościański i Wielkopolski Związek Piłki Nożnej. Zysk z imprezy charytatywnej przeznaczony został na leczenie 6-letniego Krystiana Zielińskiego z Kościana.

6-letni chłopiec choruje na zespół mielodysplastyczny i przeszedł przeszczep szpiku kostnego. Zostawiła go biologiczna matka, lecz szybko znalazł kochających rodziców adopcyjnych, którzy walczą o jego życie. Koszt miesięcznego leczenia Krystiana to ponad 2 tys. zł. Po przeszczepie wystąpiły powikłania – GvHD skóry i jelit, czyli rodzaj fizjologicznej reakcji zachodzącej w organizmie biorcy przeszczepu. Chłopiec przyjmuje ogromne ilości leków immuosupresyjnych, dzięki czemu choroba jest w stanie uśpienia. Skuteczną metodą terapii jest w tym przypadku fotofereza pozaustrojowa, polegającej na naświetlaniu promieniami ultrafioletowymi leukocytów, a następnie przetoczeniu ich z powrotem do krwi pacjenta. Niestety, w Polsce nie ma takiej możliwości, bo brak zgody na finansowanie tej metody. Krystian mógłby przejść terapię w Anglii, lecz koszt dwóch zabiegów to około 3000 funtów.

W turnieju wzięło udział 18 drużyn piłkarskich, w tym drużyna gwiazd w skład, której wchodzili Mirosław Okoński,kapitan gwiazdorskiego teamu, strongman i zawodnik MMA Kamil Bazelak, raper Liber, Piotr Reiss, Arkadiusz Bąk, Jacek Przybylski, Krzysztof Piskuła.

– Grałem w dwóch meczach -powiedział Kamil Bazelak – Pierwszy udało się nam wygrać 1:0, a drugi niestety przegraliśmy 3:1. Nieważny był jednak wynik, ale cel, dla którego wszyscy się pojawiliśmy w Kościanie. Celem tym było zebranie pieniążków na leczenie chorego dziecka. Chylę czoła przed wszystkimi uczestnikami dzisiejszych meczów, a także przed organizatorami tej imprezy.

« »