Kamil Bazelak wędrując po polskich warowniach trafił do wsi Niedzica-Zamek, gdzie na prawym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego znajduje się średniowieczny Zamek Dunajec.

– Zamek w Niedzicy został najprawdopodobniej wybudowany pod koniec XIII lub na początku XIV wieku przez Rykolfa Berzeviczego ze Strążek – powiedział Kamil Bazelak – W dokumentach historycznych pierwsza wzmianka o tej warowni pochodzi z 1325 roku. Należała ona wtedy do Jana i Rykolfa z Brzozowicy wnuków Rudygera z Tyrolu. Stanowiła ona węgierską strażnicę z Polską. Potomkowie Rudygera zarządzali zamkiem, aż do 1470 roku w którym to twierdza przeszła na własność Emeryka Zapolyi, a później władał nią przez 60 lat ród Łaskich. Od Olbrachta Łaskiego zamek kupił Jerzy Horváth, który przeprowadził gruntowną renowację warowni i jej rozbudowę w stylu renesansowym. W 1858 roku stał się własnością węgierskiej rodziny Salamonów, aż do 1945 roku. Trzy lata później rozpoczęto na zamku prace rekonstrukcyjne i remontowe.W dzisiejszych czasach zamek udostępniony jest do zwiedzania dla turystów. Kręcono tutaj wiele filmów min. serial Janosik czy Wakacje z Duchami.

Jedną z najbardziej tajemniczych zagadek związanych z zamkiem jest znalezienie 31 lipca 1946 roku przez Andrzeja Benesza – potomka Inków mieszkających  niegdyś na Zamku w Niedzicy pisma węzełkowego tzw. Kipu Inków zakończonego złotymi blaszkami na  których były napisy: „Dunajecz, Vigo, Titicaca”. Pismem węzełkowym zapisane było, gdzie ma znajdować się ukryty w Polsce skarb Inków, który jest schedą po José Gabriel Condorcanqui y Noguera, który był potomkiem Inki Tupaca Amaru I i ostatnim spadkobiercą korony i złota Inków. Setki poszukiwaczy skarbów z całego świata próbowało rozwikłać zagadkę ukrycia skarbu,a wielu z nich przypłaciło to życiem – powiedział Kamil Bazelak – Wszelkie oszukiwania okazały się bezskuteczne, a skarb Inków cały czas czeka na jego odnalezienie.

« »