W dniach 18 i 19 sierpnia 2012 roku odbył się XIV Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Królewskim w Łęczycy połączony z warsztatami średniowiecznego rzemiosła podczas których można było spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, lepieniu garnków czy też w starodawnych grach. Na imprezie pojawił się również strongman Kamil Bazelak, który tegoroczne wakacje w Polsce spędza na objazdowym zwiedzaniu XIV wiecznych warowni.

-Tym razem nie miałem niestety możliwości dokładnego zwiedzenia zamku z uwagi na turniej rycerski, jaki się odbywał na dziedzińcu zamkowym. Ta impreza co rocznie przyciąga ogromne rzesze miłośników średniowiecza i dlatego ja również przy tej okazji skupiłem się na oglądaniu zmagań turniejowych  – powiedział Kamil Bazelak – Cały sobotni dzień spędziłem w Łęczycy ciesząc oczy występami ciężkiej jazdy rycerzy z Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego. Niesamowite wrażenie zrobiły na mnie również pokazy szermierki czeskiej grypy „Armentum”  i  czeskiej grupy” Merlet” , która przedstawiła publiczności pieszy turniej rycerski. Ciekawostką jest to,że grupa „Merlet” bierze udział w powstawaniu rozmaitych produkcji filmowych. Czesi ostatnio pracowali nad układami szermierki i trenowali aktorów do najnowszej wersji filmu „Trzej muszkieterowie” – zdradził strongman.

-Na turnieju w Łęczycy fajne i widowiskowe pokazy zrobiła grupa akrobatów i żonglerów zwanej Gwardią Gryfa. Bardzo emocjonujący był również turniej łuczniczy o statuetkę „Srebrnej brzechwy” na której wystąpili łucznicy z Polski, Francji, Węgier, Ukrainy i Czech –  powiedział Kamil Bazelak –W sumie  w sobotę nie udało mi się za wiele pozwiedzać,ale za to kupiłem sobie średniowieczną replikę miecza jednoręcznego, pas krzyżacki i kilka pamiątkowych monet w tym pierwszy Polski Grosz czy Dukat Łokietka. Do domu wróciłem dopiero późnym wieczorem i od razu zaplanowałem sobie zwiedzanie kolejnych polskich zamków.Do Łęczycy na pewno jeszcze wrócę, aby na spokojnie obejrzeć sobie tą historyczną warownię…

« »