Kamil Bazelak kontynuując swoją podróż po polskich zamkach tym razem zawitał do wsi Mirów liczącej zaledwie 150 mieszkańców. Znajdują się tutaj ruiny średniowiecznego zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego.

– Zamek ten został nadany jako lenno Władysławowi Opolczykowi, który okazał się jednak zdrajcą, dlatego Władysław Jagiełło mu ją odebrał – powiedział Kamil BazelakPotem jego właścicielem był Krystyn z Koziegłów, Piotr z Bnina, Myszkowscy herbu Jastrzębiec, Piotr Koryciński i rodzina Męcińskich. Podczas najazdu Szwedów na Polskę zamek został bardzo zniszczony i w rezultacie w 1787 roku został opuszczony przez ostatnich właścicieli. Dzieła zniszczenia dokonali również okoliczni chłopi wykorzystując kamienie z zamku na budowę własnych domów. Do dzisiaj można zobaczyć elementy budulcowe zamku w wielu domach czy murach we wsi Mirów.W 2006 roku chcąc ratować zabytek nabyła go rodzina Laseckich, która podjęła się prac remontowych i konstruktywnych.Właścicielami dwóch okolicznych warowni w tym zamku we wsi Mirów są senator PO Jarosław Lasecki i jego brat Dariusz Lasecki, który po zakończonych pracach renowacyjnych mają zamiar postawić przy zamku hotel.

-Po wsi Mirów krążą plotki, że senator Lasecki nabył ten zamek za bezcen podobno 700 tysięcy złotych. Jeśli to prawda to nie wiem jakim cudem tak się stało, gdyż moim zdaniem taki zabytek jest wart o wiele więcej? – skomentował Kamil Bazelak

-Myślę, że warto również zobaczyć ten zabytek jeszcze przez zakończeniem jego rekonstrukcji – powiedział strongman – Zachęcam wszystkich miłośników tego typu zabytków do tłumnych odwiedzin zamku we wsi Mirów.

« »