Arka Noego znajduje się w Turcji. Po potopie osiadła 30 km od masywu wulkanicznego, na górze Ararat, w miejscu, które wskazuje Biblia w księdze Rodzaju 8: 4 „I osiadła arka w siódmym miesiącu, siedemnastego dnia tego miesiąca, w górach Ararat.“
Na temat umiejscowienia Arki mówią też niezależnie hinduskie opowieści na temat potopu, według, których Arka osiadła na szczytach Himalajów. Opis potopu znajduje się także starożytnych tekście z Mezopotamii, którym jest “Epos o Gilgameszu”. Epos ten powstał w XIII w.p.n.e. Znaleźć możemy w nim informacje, że łódź Noego „Utnapisztim” osiadła na górze Nisir.

Na temat Arki Noego pisał w starożytności w I wieku n.e żydowski historyk Józef Flawiusz, który twierdził, że wrak Arki, jego pozostałości miały być pokazywane przybyszom przez mieszkańców osad, które leżały pod górą Ararat, cyt. “Jej pozostałości są tam pokazywane przez mieszkańców aż do dziś“.
Istnieje też zdecydowanie starsza relacja z III w. p.n.e. Berosza Chaldejczyka, który mówił, że ludzie tworzyli ze szczątków arki amulety przeciwko złu, cyt. “Mówi się, że część tego statku nadal znajduje się w Armenii, w górach Cordyaejczyków, a niektórzy ludzie zabierają stamtąd kawałki bitumiczne, i używają ich przede wszystkim, jako amuletów przeciwko lichu“.

Pozostałości Arki Noego zostały odkryte 15 maja 1948 roku w wyniku trzęsienia ziemi. Niezwykle intrygujące jest to, iż nastąpiło to w momencie powstania państwa Izrael 14 maja 1948 roku. Dzień później po w odczytaniu w Tel Awiwie Deklaracji Niepodległości państwa Izrael, trzęsienie ziemi odkryło Arkę Noego i tego samego dnia wybuchła pierwsza wojna izraelsko-arabska. Arkę odkrył podczas rutynowego przeglądania zdjęć lotniczych swojego kraju kapitan armii tureckiej Wkrótce do badania obiektu wyruszyła ekspedycja z udziałem amerykańskich naukowców.
W 1977 Ron Wyatt rozpoczął badanie archeologiczne trwające do 1992 roku, które spowodowały, iż władze Turcji uznały autentyczność Arki Noego i w 1987 roku otworzyły park narodowy na tym terenie.

Obecnie Arka Noego została pokryta błotem i lawą, czyniąc jej kształt mniej wyraźnym. Wygląd arki został też zdeformowany przez liczne trzęsienia ziemi. Autentyczność Arki Noego potwierdzają wymiary arki na zdjęciach, które są zbieżne z wymiarami podanymi w Księdze Rodzaju.
Odsłonięty podczas trzęsienia ziemi statkowaty kształt arki składa się m.in. ze skamieniałego drewna, a w jego pobliżu odnaleziono elementy metalowe i kamienie, przypominające kamienie balastowe. Niektórzy sceptycy w dzisiejszych czasach podważają autentyczność Arki, jednakże opis biblijny, wymiary Arki zgodne z Biblią, pozostałości skamieniałego drewna w kształcie statku są dowodami potwierdzającymi istnienie Arki Noego, a co za tym idzie potwierdzają prawdziwość Biblii i faktów przez nią przytaczanych. W przeszłości ludzkość doświadczyła gniewu Bożego, który zamanifestował Pan poprzez potop. Po złych i tragicznych dniach przyszła jednak nadzieja dla ludzkości, kiedy wody opadły i Arka osiadła na górze Ararat. Bóg po tych wydarzeniach zawarł przymierze z Noe i obiecał, że już nigdy nie dokona zagłady ludzkości przez potop. Znakiem tego przymierza był łuk Boga na obłoku, czyli tęcza.

« »