Kamil Bazelak

Kamil Bazelak

22 stycznia jest ważna dla każdego patrioty rocznica, gdyż to właśnie 22 stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe przeciwko Rosji pod której zaborem się wtedy znajdowaliśmy.Wybuch największego powstania w dziejach Polski poprzedzony był licznymi manifestacjami. Rosjanie dopuszczali się nawet do tego, że podczas manifestacji ostrzeliwali bezbronny tłum. Jak żywo przypomina to represje proputinowskiej władzy PO-PSL wobec manifestantów na Marszu Niepodległości w dniu 11 listopada zeszłego roku.

Samo Powstanie Styczniowe było największym powstaniem narodowym w historii Polski. Zakończyło się jednak klęską Polaków. Podczas blisko 1200 starć z Rosjanami zginęło kilkadziesiąt tysięcy powstańców. Po upadku Powstania Styczniowego dokonano bezwzględnej egzekucji około 1000 powstańców, którzy walczyli o wyzwolenie spod jarzma rosyjskiego. Kolejne kilkadziesiąt tysięcy wysłano do katorżniczej pracy na Syberię.

Rosjanie byli bezwzględni, mordowali rannych, palili wioski, które udzielały pomocy powstańcom i mordowali ich mieszkańców. Bezcześcili zwłoki zabitych rozbierając je do naga. Rosjanie dokonywali konfiskaty majątków Polaków, grabili wioski, dokonywali brutalnych gwałtów zbiorowych. Nie mieli litości na nikogo. Zamordowano również ostatniego naczelnika powstania styczniowego Aleksandra Waszkowskiego i  ks. Stanisława Brzóskę – dowódcę oddziału powstańczego, który działał w okolicach Łukowa.

22 stycznia uczcijmy pamięć Powstańców Styczniowych walczących o naszą niepodległość. Uczcijmy minutą pamięci ludzi pomordowanych przez Rosjan i tych, którzy zmarli w męczarniach po zesłaniu na Syberię. Miejmy świadomość tego, kim są dla nas Rosjanie, którzy od zarania dziejów mordowali naszych rodaków. Cześć i chwała polskim bohaterom! Nie żyje Wielka Polska.

Pozdrawiam wszystkich chrześcijan i patriotów

Kamil Bazelak

« »